Ribolov

TARA IZLETI

Ribolov

Obavljanje rekreativnog ribolova na ribolovnim vodama “Nacionalni park Tara” vrši se saglasno Zakonu od zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, podzakonskim aktima proizićlim iz njega, Zakonu o nacionalnom parku Tara, Zakonu o zaštiti životne sredinem pravilniku o unutrašnjem redu u nacionalnom parku “Tara”, programu upravljanja ribarskim područjem, godišnjem programu upravljanja ribarskim područjem.

Poštovanjem gore navedenih propisa, nadležnih zakonskih akata i pravila, utvrđene su vrste ribolova, pravo na ribolov, način ribolova i uslovi pod kojima se vrši ribolov na ribolovnim vodama “Nacionalni park Tara”. Mere čuvanja I zaštite ribolovnih voda sprovode nadležne službe.

Ribolovne vode “Nacionalni park Tara” su: reka Rača 340 metara uzvodno od škole do izvorišta, reke Derventa, Vrelo, Baturski Rzav, Karaklijski Rzav, Jarevac, Sovljak, Jokića potok, Aluški potok, Brusnička reka, Zmajevački potok, reka Pološnica, Popovića potok, Konjska reka, reka Beli Rzav, hidro-akumulacija “Bajina Bašta” (Perućačko jezero), akumulacija “Kruščica” (akumilacija za vodosnabdeavanje), povremena mikroakumulacija na Jarevcu, Zaovinsko jezero, jezero “Spajići”, jezero “Crno Osoje” (Pološnica).

Sve reke I potoci na svom izvorišnom delu spadaju u vode prve klase. Ribarstveno najznačajnije su reka Rača, Derventa, Karaklijski i Baturski Rzav i reka Jarevac. U prve dve klase žive autohtone vrste kao što su potočna pastrmka (Salmo trutta m. fario) i i potočna mrena (Barbus peloponnesius), a u Jarevcu je nastanjen isključivo pijor (Phoxinus phoxinus). Na rekama i potocima koji pripadaju ribolovnim vodama “Nacionalni park Tara” nije dozvoljen ribolov.

Hidroakumulacije u ribolovnim vodama parka čine veštačka jezera različitog tipa. Akumulacija „Perućac” je veštačko jezero nastalo u rečnom koritu reke Drine, njenim pregraživanjem betonskom branom. Dugačko je 52 km. Sa širinom koja varira od 60 – 1800m i dubinom do 90m. Ribolovnim vodama “Nacionalni park Tara” pripada 24.5km od brane do ušća reke Brusnice, prateći državnu granicu. Na osnovu lokacije ona pripada nizijskom tipu akumulacije. Jezero svojim izuzetnim krajolikom te posve autentičnim kanjonom, predtavlja izuzetan poligon za obavljanje rekreativnog ribolova. Obiluje brojnošću i diverzitetom ribljih populacija, te kapitalnim primercima pojedinih vrsta. Prema poslednjim istraživanjima jezero “Perućac” poseduje riblje bogatstvo od oko 470 kg/ha. Na njemu se love krupni primerci soma, plotice, skobalja, klenam grgeča, a ne retko se love i krupni primerci pastrmke.

Akumulacija Beli Rzav (Zaovinsko jezero) je po lokaciji visinskog tipa, a po načinu nastanka revirzibilna. Nalazi se u srcu planine Tare i nastaje izbacivanjem vode iz akumulacije “Perućac” I sakupljanja vode od Karaklijskog I Baturskog Rzava i drugih manjih potoka. Pri maksimalnom usporu vode površina vodenog ogledala iznosi oko 430 ha, sa dubinom do 90m, a dužina obale je preko 20km. Sa svojih 881 m.n.v. dubinom biserno čiste vode od 90 metara i površinom od 430ha, bezbroj zaliva, rukavaca i nekoliko planinskih rečica koje se ulivaju u njega, svakom ribolovcu oduzima dah i izaziva osećaj da je tu ribolov privilegija. Kada se u njemu ulovi klen ili skobalj to je ispunjenje ribolovnog dana, ali kada se ulovi krupan som, štuka ili pastrmka, to je nezaboravno iskustvo. Poseban doživljaj predstavlja krajolik naizmenično satkan od valovitih livada, malih planinskih proplanaka, gustih šuma i visokih litica. Na jezeru se nalazi ribljak kalifornijske pastrmke, koja se vrlo često nađe na udici ribolovaca. U trenutnim produkcijskim uslovima ograničava se dnevni ulov od najviše 3 kg autohtonih riba. Salmonidne ribe su zabranjene za ribolov u toku trajanja ovog godišnjeg programa, izuzev dužičaste pastrmke. Kada jedan ulovljen primerak prelazi masu od 3 kg, za sve autohtone vrste riba, ne važi ograničenje dnevnog ulova u komadima, već se u takvim slučajevima smatra da je ispunjen maksimalan dnevni ulov u masi.

Zbog vrlo specifične konfiguracije korisnik terena dozvoljava upotrebu čamaca u rekreativni ribolov u skladu sa propisima o unutrašnjost Nacionalnog parka Tara.

Akumulacija „Spajići“ je visinska sabirna akumulacija koja nastaje od procenjene vode iz jezera „Beli Rzav“ te reke Zmajevačke i Popovića potoka. Površina jezera iznosi oko 11 ha. Nalazi se odmah izvršeno branje jezera „Beli Rzav “. Jezero podleže posebnim pravilima ribolova i na njemu je moguća’ promena koncepta gazdovanja u skladu sa novovekovnim novostima situacijom. Uz izuzetan ambijentalni pogled u njoj se mogu loviti krupni primeri klena uz uživanje večnog nadmudrivanja ribolovca i ribe. Ribolov se obavlja isključivo varaličarskim i mušičarskim pribor sa udicama bez povratne kuke u periodu od 15.06. do 30.09. tekuće godine. U trenutnim proizvodni uslovi ograničavaju dnevni ulov od najviše do 3 kg. autohtonih riba. Salmonidne ribe su zabranjene za ribolov. Zabranjena je upotreba čamca u ribolovu.

Jezero „Kruščica“ nastaje od Karaklijskog i Baturskog Rzava i koristi se kao pijenje vode. Nalazi se sa zapadnim stranicama jezera „Beli Rzav“. Na njemu je zabranjen svaki ribolov. Akumulacija „Crno Osje“ nastaje od istog potoka i spojena je cevima sa jezerom „Spajići“. Akumulacija je riblje plodište i na njemu nije dozvoljen ribolov.

Sve vode koje napadaju ribljim plodištima imaju veliki značaj za ribarstvo čitavog našeg kraja jer u njima žive izuzetno atraktivne i retke autohtone vrste riba posebnim merama zaštite u ribljim plodištima obezbeđuje se nesmetana prirodna reprodukcija, rast i razvoj prvenstveno potočne pastrmke (Salmo truta m. fario).

Ribolovne vode „Nacionalni park Tara“ predstavljaju jedno od najlepših ribolovnih službi, pa svaki pokušaj njihovog predstavljanja pisanim rečima ostaje gotovo nespešan. Prisustvo duhom i telom na ovim vodama oživljava iskonska osećanja koja izmamljuje netaknutu prirodu i ono što ona daje.
Nacionalni park Tara sa svojim raskošima, prirodnim lepotama, tradicionalnim gostoljubljem i preduzetništvom je svako nešto što treba videti i doživeti.

Postoji mogućnost pronalaska čavca za ribolove sa praćonom ribolovnog vozača za celokupno ribolovno područje parka. Moguće je obezbediti prenošenja na samom jeziku „Perućac“ u gradu Drine. To je jedna predivna brvnara namena za borav lovac i ribolovaca i nalazi se na 12-om kilometar uvodno od brane H.E. „Perućac“ na samoj obali jezera izvršen strmih i izuzetno visokih litica planine Tare.

Sve dozvole izdaje isključivo korisnik ribarskog područja (N.P. Tara). Godišnje dozvole se izdaju u upravi preduzeća, a ostale kod ribočuvara na licu mesta uz prethodnu najavu ribolovaca u eukativnom centru na Mitrovcu.