Šta obići na Tari
ŠTA OBIĆI na Tari
ŠTA OBIĆI NA PLANINI TARI? Ovo pitanje zvuči jednostavno, dok odgovora ima mnogo. Tara je predivna planina koja nudi beskrajne predele od kojih zastaje dah. Neki od njenih delova nalaze se pod posebnom zaštitom Nacionalnog parka, dok su neki drugi delovi svrstani među predele izuzetnih prirodnih odlika.
Ovaj veličanstveni masiv ima mnogo toga da ponudi svojim posetiocima. Mnoštvo vidikovaca kao što su Banjska stena, Osluša, Bilješka stena, Crnjeskovo, Janjač, Sjenič, Sokolarica, ali i mnogi drugi. To su jedinstvena mesta na kojima možete napraviti predivne fotografije, uživati u još lepšim prizorima, i disati punim plućima. Na putu ka vidikovcima imaćete jedinstvenu priliku da istražite bogatu šumsku floru planine, a vazduh koji ćete udisati prečišćavaju smrča, jela, beli bor, Pančićeva omorika, bukva, i drugo drveće.
Tara obiluje vodenim površinama, a dominantna i naširoko poznata jezera su svakako Zaovine i Perućac. Ova jezera svojom kristalno čistom vodom posetiocima pružaju mogućnost za savršen odmor u planinskom ambijentu. Kada su u pitanju vodene površine, neizostavni element Nacionalnog parka Tara je svakako Drina, simbol planine Tare, i simbol Bajine Bašte. Drina nudi bezbroj idealnih mesta za odmor, ručak ili piknik sa pogledom na ovu zelenu lepoticu, a rafting u koji se možete upustiti moglo bi biti iskustvo koje ćete zauvek prepričavati prijateljima i poznanicima. Drina takođe nudi mogućnost plovidbe brodom Grizzly od Peruća do Višegrada, dok usput uživate u kanjonu Drine i stablima guste četinarske šume koja se spuštaju ka reci.
Da li možete da zamislite boravak na bilo kojoj planini bez planinarenja ili neke uzbudljive pešačke ture? Na Tari postoji preko 290 kilometara markiranih pešačkih staza. Mi smo izdvojili neke od najinteresantnijih koje detaljno možete pogledati ovde. Ukoliko biste se radije bavili aktivnijim poboljšanjem vašeg kardiovaskularnog sistema, biciklizam je aktivnost u koju se morate i možete upustiti tokom boravka na planini. Markirano je oko 75 kilometara biciklističkih staza, koje možete pogledati ovde. Za još planinskog adrenalina, uvek su tu opcije kao što su offroad, kanjoning, i kvad avanture u kojima ćete uživati, i uz pratnju vodiča osetiti pravi duh planine, te se saživeti sa njom.
Ukoliko ste ljubitelj životinja, postoji opcija posmatranja medveda u njihovom prirodnom staništu. Ovo je tura koja se obavlja uz pomoć rendžera Nacionalnog parka Tara, u čijoj organizaciji postoje ture u kojima se obilaze hranilišta mrkih medveda u šumi. Velika je verovatnoća da ćete ih ugledati baš na ovim mestima, a rezervaciju ture možete izvršiti ovde.
I dalje se pitate šta obići na Tari? Tara može biti interesantna i ljudima koji vole istoriju, arhitekturu i umetnost. Manastir Rača predstavlja izvor duhovnosti i pismenosti u ovom delu Srbije. Prema predanju, manastir je u trinaestom veku podigao srpski kralj Stefan Dragutin Nemanjić, ali ne postoje konkretni dokazi o ovom verovanju. Više puta je uništavan i ponovo građen te obnavljan. Nasuprot Rači, srednjevekovna tvrđava Solotnik (Kulina ili Kulingrad) je utvrđenje kod sela Solotuše. Ovaj arheološki lokalitet je u isto vreme hram i utvrđenje, a posvećen je Živonosnom istočniku Presvete Bogorodice. Solotnik je smešten na kamenoj uzvišici koja se strmo spušta u reku, a nalazi se na oko 10 kilometara južno od Bajine Bašte. Pretpostavlja se da je uvrđenje izgrađeno u srednjem veku da bi osiguravalo put koji je povezivao Užice i Višegrad. U neposrednoj okolini ovog lokaliteta mogu se pronaći ostaci naselja iz doba Kelta i Rimljana. Danas je utvrđenje mahom u ruševinama, ali postoji očuvan bedem sa ostatkom ulaza u utvrđenje, koji ima pravougaone osnove.
Među kulturnim spomenicima u okolini, posebno se ističe memorijalni kompleks na 14 kilometara zapadno od Užica, na Kadinjači. Spomenik je posvećem borcima užičkog Radničkog bataljona, Posavcima i Orašanima koji su svoje živote žrtvovali 29. novembra 1941. godine dok su štitili odstupnicu glavnih partizanskih snaga iz Užica ka Sandžaku. U sklopu spomeničkog kompleksa koji se prostire na površini od 15 hektara, nalazi se Spomen-dom namenjen pružanju informacija o spomeniku svojim posetiocima. U sklopu zgrade smeštena je stalna izložbena postavka „Radnički bataljon i borba na Kadinjači“, na prostoru od 150 metara, a sa preko 300 izloženih eksponata.
U Perućcu i Rastištu nalaze se čuveni stećci – srednjevekovni spomenici koji se nalaze na UNESCO-voj listi svetske baštine. U pitanju je srednjevekovna nekropola stećaka, koja spada u najočuvanije nekropole tog podneblja. Stećci su nadgrobni spomenici koji se pojavljuju kao poseban izraz sakralne umetnosti na širem prostoru Balkanskog poluostrva, a predstavljaju posebnu pojavu i specifičnu sintezu jezika i pisma, vere i običaja, istorije i hronologije, kulture, umetnosti i estetike. Sama nekropola je formirana u XIV veku i imala je oko 200 stećaka napravljenih od tvrdog krečnjaka, među kojima su najveći primerci dosezali dužinu i do dva metra, sa širinom i visinom od oko jedan metar. Kasniji izvori beleže broj od 122 spomenika, dok ih prema poslednjim podacima ima 93.