Nacionalni park tara
NACIONALNI PARK TARA
TARA je planina smeštena u Zapadnoj Srbiji i predstavlja deo Dinarskih Alpa. Nacionalni park Tara obuhvata dve planine, Taru i Zvijezdu, koje se nalaze u velikom zavoju reke Drine. Prostire se na približno 183 kvadratna kilometra. Prostor Tare proglašen je nacionalnim parkom 13. jula 1981. godine. Ovo područje je od velikog značaja za biljni svet, ptice, dnevne leptire, a značajno je i u okviru EMERALD mreže. Emerald, odnosno Smaradgna mreža je regionalna ekološka mreža od međunarodnog značaja i posebnog interesa za zaštitu prirode na teritoriji Evrope, Azije i severne Afrike. Nacionalni park Tara zajedno sa Parkom prirode Šargan – Mokra Gora, Parkom prirode Zlatibor, i nacionalnim parkom Drina, predviđen je za potencijalni prekogranični rezervat biosfere u okviru UNESCO-vog programa “Čovek i biosfera”.
Ovo je tipično šumsko područje, a po očuvanosti i raznovrsnosti šumskih ekosistema, od kojih su mnogi reliktnog karaktera, spada u najbogatija i najvrednija šumska pordučja Evrope. Nacionalni park Tara je ponosni nosilac nadimka „pluća Srbije“, budući da poseduje najšumovitije područje u zemlji. Šume se uglavnom sastoje od jele, bukve i smrče. Veoma važan stanovnik Nacionalnog parka Tare je retka endemska tercijarna vrsta koja se naziva Pančićeva omorika, a koja je posebno zaštićena. Nacionalni park Tara nudi savršeno utočište za sve ljubitelje savršenog spoja prirode i mira. Na prostoru ovog nacionalnog parka raste preko 1100 biljnih vrsta, što predstavlja gotovo trećinu ukupne flore Srbije. Uočeno je oko 96 vrsta lišajeva, 171 vrsta mahovina, 30 vrsta paprati, 7 vrsta golosemenica, i oko 950 vrsta skrivenosemenica.
Nacionalni park Tara takođe predstavlja dom za mnoge životinjske vrste: 12 vrsta vodozemaca, 140 vrsta insekata, 135 vrsta ptica, među kojima se nalaze i beli orao, kao i beloglavi sup, suri orao, sivi soko, šumska šljuka, i veliki tetreb. U sklopu ovih predela može se naići na oko 55 vrsta sisara, među kojima su i divokoza, srna, ris, vuk, šakal, divlja svinja, kuna, ali i zaštićene vrste, kao što su mrki medved i vidra.
U Nacionalnom parku Tara možete se baviti mnogim aktivnostima dok uživate u jedinstvenoj i neukrotivoj prirodi. Čekaju vas mnogobrojne pešačke i biciklističke ture, kanjoning, skijanje, plivanje, ture razgledanja okoline, i bezbroj drugih avanture. Ukoliko ste veliki ljubitelj životinja, postoji mogućnost da posmatrate medvede u njihovom prirodnom staništu na bezbednoj udaljenosti u sklopu osmatračnica, a takođe postoji mogućnost da se oprobate u jahanju.
Na prostoru Nacionalnog parka Tara i okoline, nalaze se mnogi spomenici kulture, od kojih su najznačajniji manastir Rača i lokalitet Mramorje u Perućcu, koji podležu specijalnom režimu zaštite. Naravno, tu su i srednjevekovne nekropole sa stećcima u sklopu planinarskog doma Rastište, koje predstavljaju zajednički projekat Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore, a koje se od 2016. godine nalate u sklopu zaštite kulturne baštine UNESCO. Stećci su poznosrednjevekovni nadgrobni spomenici koji se pojavljuju kao poseban izraz sakralne umetnosti na širem prostoru Balkanskog poluostrva, a predstavljaju posebnu pojavu i specifičnu sintezu jezika i pisma, vere i običaja, istorije i hronologije, kulture, umetnosti i estetike.